A Wire Netting Machine is an industrial machine used to produce wire mesh or wire netting—a type of woven wire fabric that is used in a wide range of applications including fencing, construction, and various industrial uses. The wire netting produced by this machine is typically used for agricultural purposes, security fencing, or even as reinforcement for concrete in construction.
Wire netting machines come in various configurations, including manual, semi-automatic, and fully automatic models. The level of automation depends on the complexity of the machine and the scale of production required.
₹ 650000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | Max 150 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Farm, Stadium, Road & Highway |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Consumption | 1.5 Unit/Hr |
| Mesh Size | Max 100 mm |
| Wire Diameter | Max 4 mm |
| Mesh Width | 3 meter (Mesh can produce from 3 feet to 10 feet) |
| Manpower Required | 1 Operator, 1 Labor (Helper) |
| Space Required | 15 x 10 Sq. Ft |
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Mesh width | 3000 mm |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Wire dia range | 2.0-4.0 mm |
| Capacity | 100 m/hr |
| Power Consumption | 10 HP |
| Mesh opening | 40x40 mm, 50x50 mm, 75x75 mm, 60x60 mm, 25x25 mm, 100x100 mm |
| Wire type | PVC coated wire, GI wire, MS wire |
| Usage/Application | Farm, Stadium, Road & Highway |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 60 Hz |
| Material | MS |
| Power | 10 kW |
| Voltage | 440v |
| Power Type | 3 Phase |
| Size Of Mesh | 25 mm to 100 mm |
| Phase | Three Phase |
| Thickness | 1.6mm to 4mm |
| Machine weight | 2500 kg |
| Country of Origin | Made in India |
A Fence Wire Netting Machine is a specialized industrial machine used to produce woven wire netting or mesh fences that are typically used for various types of fencing applications. These machines are capable of manufacturing wire mesh nets for fences, which can be made from materials such as galvanized steel, stainless steel. The wire netting produced can be used for residential, commercial, agricultural, and industrial applications.
These machines automate the process of weaving the wire into a net or mesh, cutting it to desired lengths, and rolling the finished product for easy handling and transport.
Machine Details₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Mesh Type | Chain link |
| Wire Diameter | 4.0 mm |
| Mesh Size | 100 mm |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Mesh Width | 3 m |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Power Source | Electric |
| Control Type | PLC control |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 650000 / Unit Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Farm, Garden, School, College, Playground, Expressway, Railway, Airport, Port, Residence etc |
| Production Capacity | Max 150 kg |
| Power Consumption | 1.5 Unit/Hr |
| Voltage | 380V |
| Mesh Size | Max 100 mm |
| Wire Diameter | Max 4 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Operating System | Mitsubishi PLC controller with touch screen |
| Suitable Wire to the Machine | Hot-Dip Galvanized Wire, Electro Galvanized Wire, Mild Steel Wire, PVC Coated GI Wire etc |
| Mesh Width | 3 meter (Mesh can produce from 3 feet to 10 feet) |
| Space Required | 15 x 10 Sq. Ft |
Machine Details:
Safety & Control:
Accessories:
Specifications:
Viral Patel (CEO)
Viral Industries
2, Sukhram Estate, BRTS, Margha Farm, Rakhial
Ahmedabad - 380023, Gujarat, India