Manufacturer of a wide range of products which include 120kg/hr fully automatic chain link wire machine, 100kg/hr fully automatic chain link wire machine and 150kg/hr fully automatic chain link wire machine.
₹ 1000000 / Unit Get Latest Price
| Mesh width | 2 Feet to 10 Feet |
| Production Capacity | Max 150Kg |
| Wire dia range | 1.6-4.0 mm |
| Capacity | 150 m/hr |
| Mesh opening | 75x75 mm, 50x50 mm, 25x25 mm, 60x60 mm, 100x100 mm, 40x40 mm |
| Wire type | GI wire |
| Power Consumption | 1.5 Unit/Hr |
| Usage/Application | Farm, Garden, School, College, Play Ground, Expressway, Railway, Airport, Port, Residence etc. |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Hot-Dip Galvanized Wire, Electro Galvanized Wire, Miild Steel Wire, PVC Coated GI Wire etc |
| Power | 18 kW |
| Power Type | DC |
| Voltage | 380V |
| Machine weight | 2500 kg |
Minimum order quantity: 1 Unit
Machine Details
Electric Controlling Panel
Wire Payoff Stand (230 -250 kg Capacity)
Cutting Machine with Servo Motor (Panasonic or Delta Servo Motor)
Weaving Machine with Brake Motor with Gear Attached
Wire Welder (Optional)
Compactor (Optional)
Safety & Control
Transformer
Remote Control System
Mitsubishi PLC Control
Schneider Controlling Equipment
Safety Gloves
Safety Suit
Accessories
Moulds (1, 2, 2.5, 3, 4 inch)
Professional Tools Kit: Hammer, Bearing Pulley, Measuring Tape, Wire Cutter
Sensors
Contactor
Oil Dispenser
Wire Lock Magnet
Specifications
Mesh Size: 25 mm to 100 mm
Wire Diameter: 1.6 mm to 4 mm
Capacity: 100 to 150 kg (Depending on wire diameter & square size)
₹ 1000000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Mesh width | 2 Feet to 10 Feet |
| Wire dia range | 1.6-4.0 mm |
| Capacity | 150 m/hr |
| Mesh opening | 100x100 mm, 60x60 mm, 75x75 mm, 25x25 mm, 40x40 mm, 50x50 mm |
| Wire type | GI wire |
| Power Consumption | 1.5 unit/hr |
| Usage/Application | Chain Link wire mesh |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 10 kW |
| Voltage | 320 V |
| Machine weight | 2000 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1000000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 300 kg/hr |
| Power Consumption | 1.5 unit/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Chain link Wire mech |
| Frequency | 60 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Viral Patel (CEO)
Viral Industries
2, Sukhram Estate, BRTS, Margha Farm, Rakhial
Ahmedabad - 380023, Gujarat, India