A Fully Automatic Chain Link Machine is a highly advanced industrial machine designed to produce chain link fencing without the need for manual intervention. Once the wire material is loaded into the machine, the entire process—from weaving the mesh to cutting and rolling the finished product—occurs automatically, making it ideal for large-scale production.
Key Features and Components of a Fully Automatic Chain Link Machine:Wire Feeding System:
Weaving Mechanism:
Tension Control System:
Automatic Mesh Size Adjustment:
₹ 1000000 / Unit Get Latest Price
| Wire dia range | 1.6-4.0 mm |
| Capacity | 150 m/hr |
| Power Consumption | 1.5 Unit/Hr |
| Mesh opening | 100x100 mm, 60x60 mm, 75x75 mm, 25x25 mm, 40x40 mm, 50x50 mm |
| Wire type | GI wire |
| Production Capacity | Max 150 kg |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Usage/Application | Farm, Stadium, Road & Highway |
| Power | 10 kW |
| Voltage | 380 V |
| Machine weight | 2500 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Mesh Width | 3 meter (Mesh can produce from 3 feet to 10 feet) |
| Space Required | 18 x 18 Sq. Ft. |
| Wire Diameter | Max 4 mm |
| Mesh size | Max 100 mm |
| Manpower Required | 1 Operator, 1 Labor (Helper) |
Minimum order quantity: 1 Unit
Machine Details
Electric Controlling Panel
Wire Payoff Stand (230 -250kg Capacity)
Cutting Machine with Servo Motor (Panasonic or Delta Servo Motor)
Weaving machine with gear attached motor
Lock / Twist Machine
Auto Roller
Wire Welder (Optional)
Compactor (Optional)
Border Attachment (Optional)
Safety & Control
Transformer
Remote Control System
Mitsubishi PLC Control
Schneider Controlling Equipment
Safety Gloves
Safety Suit
Accessories
Moulds (1, 2, 2.5, 3, 4 inch)
Professional Tools Kit- Hammer, Bearing Pulley, Measuring Tape, Wire Cutter
Sensors
Contactor
Oil Dispenser
Wire Lock Magnet
Lock Types
Knuckle- The wire is knuckle at both ends
Twisted- The wire is twisted at both side as barbed edge
Knuckle & Twist- The Wire Knuckle and Twist as barbed selvedge
₹ 1000000 / Piece Get Latest Price
| Power Consumption | More Than 10 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Chain link Fencing |
| Material | MS |
| Power Type | 18HP |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 150 kg/hr |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
A GI Chain Link Fencing Machine is a specialized piece of equipment used for manufacturing galvanized iron (GI) chain link fences. These fences are made from galvanized steel wire, offering superior rust resistance, durability, and corrosion protection. Galvanized iron (GI) refers to steel wire that has been coated with a layer of zinc to prevent rusting, making it an ideal material for outdoor fences that need to withstand harsh weather conditions.
The GI Chain Link Fencing Machine automates the entire process of creating chain link fences, from feeding the wire to weaving it into the characteristic diamond-shaped mesh, and then cutting and spooling the finished product.
These products are assembled by taking only best quality components as per the defined industry parameters under the assistance of our highly efficient workforce. To meet to the diversified requirements and needs of our valuable patrons, we are offering this impeccable range in multiple specifications. In addition to this, our clients can avail these products from us at leading market price within the requested frame of time.₹ 1000000 / Piece Get Latest Price
| Power Consumption | More Than 10 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Fully Automatic chain link |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 150 kg/hr |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
Machine Details:
Safety & Control
Accessories:
Lock Types:
₹ 1000000 / Unit Get Latest Price
| Production Capacity | Max 150 kg |
| Power Consumption | 1.5 Unit/Hr |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Usage/Application | Farm, Stadium, Road & Highway |
| Size Of Mesh | Max 100 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Space Required | 18 x 18 Sq. Ft. |
| Wire Diameter | Max 4 mm |
| Mesh Width | 3 meter (Mesh can produce from 3 feet to 10 feet) |
| Manpower Required | 1 Operator, 1 Labor (Helper) |
| Mesh Material | Mild Steel |
A Fully Automatic Mild Steel Chain Link Machine is an industrial machine specifically designed to produce chain link fences using mild steel wire. These machines automate the entire process of manufacturing chain link mesh (also called diamond mesh) and are primarily used in the fencing industry for applications such as security fences, agricultural fencing, playgrounds, and perimeter enclosures. Fully automatic machines improve efficiency, consistency, and production speed compared to manual or semi-automatic machines.
Machine Details:
Safety & Control
Accessories:
Lock Types:
₹ 1000000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Chain Link Fencing Machine |
| Material | MS/SS |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1000000 / Piece Get Latest Price
| Mesh width | 3000 mm |
| Wire dia range | 2.0-4.0 mm |
| Capacity | 180 m/hr |
| Power Consumption | 10 HP |
| Mesh opening | 50x50 mm, 60x60 mm, 75x75 mm, 40x40 mm, 100x100 mm, 25x25 mm |
| Wire type | PVC coated wire, GI wire, MS wire |
| Usage/Application | Farm, Stadium, Road & Highway |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 60HZ |
| Material | MS |
| Power | 12 kW |
| Voltage | 440V |
| Power Type | 3 Phase |
| Size Of Mesh | 25mm to 100mm |
| Phase | Three Phase |
| Machine weight | 3000 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Production Capacity | 200 kg/hr |
₹ 1000000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 150 kg/hr |
| Power Consumption | 10 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Farm, Stadium, Road & Highway |
| Voltage | 440V |
| Frequency | 60 HZ |
| Material | MS |
| Power Type | 3 Phase |
| Size Of Mesh | 25mm to 100mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1000000 / Piece Get Latest Price
| Power Consumption | 10 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Farm,Stadium,Road & Highway |
| Voltage | 440V |
| Frequency | 60HZ |
| Material | MS |
| Power Type | 3 Phase |
| Size Of Mesh | 25 mm to 100 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Production Capacity | 150 kg/hr |
Viral Patel (CEO)
Viral Industries
2, Sukhram Estate, BRTS, Margha Farm, Rakhial
Ahmedabad - 380023, Gujarat, India