Leading Manufacturer of semi automatic chain link fence machine from Ahmedabad.
₹ 160000 / Piece Get Latest Price
| Mesh width | 2 Feet to 8 Feet |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Production Capacity | 500-700 kg/shift |
| Mesh opening | 75x75 mm, 25x25 mm, 40x40 mm, 60x60 mm |
| Wire type | GI wire |
| Capacity | 50 kg/hr |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Strand Type | Single Strand |
| Wire Material | Mild Steel |
| Wire Dia Range | 1.6-4 mm |
| Brand | Viral |
| Power | 3 HP |
| Motor Power | 3 HP |
| Voltage | 220 V |
| Phase | 3 Phase |
| Operating Mode | Electric with Manual |
| Material | MS |
| Mesh Size | 8 Feet |
| Country Of Origin | Made in India |
| Shipping Volume | 250-300 KG |
| Wire Diameter | 2-4mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
Viral Patel (CEO)
Viral Industries
2, Sukhram Estate, BRTS, Margha Farm, Rakhial
Ahmedabad - 380023, Gujarat, India