Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer 10hp agriculture fully automatic chain link fencing making machine and agricultural fence making machine.
₹ 1000000 / Unit Get Latest Price
| Mesh width | 2 Feet To 10 Feet |
| Production Capacity | Up To 100 kg/hr |
| Wire dia range | 1.6-4.0 mm |
| Capacity | 150 m/hr |
| Power Consumption | More Than 10 HP |
| Mesh opening | 75x75 mm, 25x25 mm, 50x50 mm, 100x100 mm, 40x40 mm, 60x60 mm |
| Wire type | GI wire |
| Usage/Application | Farm, Stadium, Road & Highway |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | GI |
| Power | 10 kW |
| Power Type | 3 Phase |
| Voltage | 18 HP |
| Phase | Three Phase |
| Machine weight | 2000 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
An Automatic Chain Link Fencing Making Machine is a sophisticated, automated system designed to efficiently produce chain link fencing (also known as diamond mesh) from wire coils. These machines are used in industries such as construction, agriculture, security, and landscaping, where chain link fences are required for perimeter security, animal enclosures, and boundary demarcation. With automation, these machines significantly improve the production speed and quality of chain link mesh, reducing the need for manual labor and enhancing operational efficiency.
Machine Details:
Electric Controlling Panel
Wire Payoff Stand (230 -250kg Capacity)
Cutting Machine with Servo Motor (Panasonic or Delta Servo Motor)
Weaving machine with gear attached motor
Lock / Twist Machine
Auto Roller
Wire Welder (Optional)
Compactor (Optional)
Border Attachment (Optional)
Safety & Control
Transformer
Remote Control System
Mitsubishi PLC Control
Schneider Controlling Equipment
Safety Gloves
Safety Suit
Accessories
Moulds (1, 2, 2.5, 3, 4 inch)
Professional Tools Kit: Hammer, Bearing Pulley, Measuring Tape, Wire Cutter
Sensors
Contactor
Oil Dispenser
Wire Lock Magnet
Lock Types
Knuckle- The wire is knuckle at both ends
Twisted- The wire is twisted at both side as barbed edge
Knuckle & Twist- The Wire Knuckle and Twist as barbed selvedge
₹ 1000000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 150 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 10 HP |
| Usage/Application | Farm, Stadium, Road & Highway |
| Voltage | 440V |
| Frequency | 60 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Power Type | 3 Phase |
| Size Of Mesh | 25 mm to 100 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Viral Patel (CEO)
Viral Industries
2, Sukhram Estate, BRTS, Margha Farm, Rakhial
Ahmedabad - 380023, Gujarat, India